Návrat starých časů a spuštění nadčasového osvětlení celého areálu

Od  pátku 29. června  2018 budou k vidění v Bečově nad Teplou hned dvě slibované novinky sezóny 2018. Návštěvníci si budou moci přes den prohlédnout avizovaný návrat části původního mobiliáře zámku a v noci se pak během celých prázdnin pokochat  unikátně koncipovaným osvětlením hradu.

Na základě úspěšného navázání vztahů a spolupráce s vévodským rodem Beaufort-Spontin získala správa státního hradu a zámku Bečov  nejen důvěru a podporu potomků posledních šlechtických majitelů, ale také celou řadu cenných informací a fotografií zachycujících podobu zámeckých interiérů z doby před druhou světovou válkou. Tyto ikonografické podklady se staly nenahraditelným pomocníkem pro záměr postupné proměny zámecké expozice tzv. dolního zámku.  Po přesunu relikviáře do nově budované muzejně-galerijní  expozice v tzv. Pluhovských domech dojde na reinstalaci stávající zámecké expozice, jež se zaměří právě na dobu, kdy areál vlastnila vévodská rodina Beaufort-Spontin. Již  nyní se však v rámci stávajících možností  snažíme navracet do zámeckých interiérů mobiliář, který byl v minulosti jejich součástí. Díky navázané spolupráci a dochovaným fotografiím se tak podařilo mezi prvními ztotožnit brnění, jež stávalo v prostoru zámecké haly. Tento dominantní druh původního inventáře bude prezentován stejně jako v minulosti při vstupu na hlavní zámecké schodiště a návštěvníci si je tak budou moci prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Obě brnění vznikla až v 19. století a proto jsou označována jako tzv. divadelní. Jsou vykována z tenkého plechu a zdobena bohatými ornamenty. Protože zámecká hala je silně exponovaný prostor, kterým projde každý rok přes 70 tisíc návštěvníků, bylo nutné autentický prostor bezpečnostně a odborně zajistit. Díky podpoře správy hradu Švihov, kde bylo brnění do loňska umístěno a díky úsilí konzervátorského pracoviště UPS v Praze se vše zvládlo ještě před zahájením hlavní návštěvnické sezóny.

 

Druhou novinkou sezóny bude zítřejší spuštění slavnostního osvětlení areálu, jenž souvisí s dokončující se stavbou okružní komunikace kolem areálu, která bude spolu s interaktivními edukačními panely  zpřístupněna v polovině prázdnin. Historicky se jedná o vůbec první kompletní osvětlení druhé nejnavštěvovanější památky v Karlovarském kraji. Vizuálním záměrem bylo osvětlit hrad a oba zámky tak, aby celek působil integrálně s okolím a budovy nebyly odtržené od stupňovitého reliéfu. Pro osvětlení bylo použito 28 ks především LED svítidel, které díky moderní technologii mají celkový příkon jen 2 kW. Ovládání osvětlení je dálkové, bezdrátové přes GSM brány. Celková délka vedení osvětlení je cca 0,5 km. Realizaci provedla společnost Techniserv s.r.o. dle autorského návrhu Petra Váni a Jiřího Pavelky.

 

Toto osvětlení významně podtrhne výrazné panorama celého hradozámeckého areálu a místní obyvatelé i návštěvníci tak budou moci vůbec poprvé plně docenit osvětlené večerní a noční exteriéry unikátního souboru architektur od středověkého hradu, přes renesanční trakt až po barokní zámek s arkádovým mostem a zámeckými zahradami.

Fotografie ke stažení