Okružní trasa za přírodními krásami bečovských lesů

  • Fyzická náročnost: Středně náročné
  • Časová náročnost: do 360 min
  • Občerstvení: vlastní
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Celodenní pěší výlet nás zavede do hlubin bečovských lesů. Najdeme vnitřní pohodu při pohledu na poklidnou hladinu několika rybníků, budeme obdivovat dokonalou práci přírody u čedičových skalních útvarů a možná spatříme také ladný pohyb pasoucích se koní v Hlinkách. Nabízí se rovněž kratší bezbariérová varianta vhodná pro vozíčkáře či maminky s kočárky.

Naše putování může začít na náměstí v Bečově nad Teplou - vyhledáme zelenou turistickou značku (rozcestník se nachází od zámku na protější straně náměstí). Vydáme se směrem na Bečovské rybníky. Tam můžeme dojít asi za hodinu. Cestou uvidíme překrásný památný buk u Plzeňské silnice. Se zajímavostmi ve městě se můžete blíže seznámit na trase městem. Dále pokračujme podél posledních bečovských domů k fotbalovému hřišti.

Od fotbalového hřiště trasa prudce, ale krátce stoupá kolem bizarních kamenných útvarů a vyústí na pohodlné lesní cestě, která vede až téměř k Bečovským lesním rybníkům. V prvním největším rybníku lze na levém břehu ponořit nohy do chladné rašelinou zbarvené temné vody. Osvěženi můžeme pokračovat v našem putování. 

Za necelé 4 km dojdeme stále po zelené turistické značce k neméně romantickému Novému rybníku. Ještě 1 km se budeme držet zelené značky, která nás dovede na silnici spojující Hlinky a Přílezy. Zde odbočíme vlevo. Není se třeba bát putování po silnici, neboť vozidlo zde potkáte spíše ojediněle.  

Za 1,5 km chůze po asfaltce uvidíme po pravé straně vrchol našeho putování - čedičové varhany. Zde je také možnost malého občerstvení (vlastního) v turistickém přístřešku.

Vrátíme se na silnici, stále se držíme cyklistické trasy číslo 2026A, která nás dovede do Hlinek. Využijeme první možnost odbočení vlevo a vyjdeme na silnici č. 208 spojující Bečov nad Teplou s Bochovem. Zde je provoz trochu silnější, ale po této cestě půjdeme pouze 500 m, zatáčíme stále vlevo a držíme se cyklistické trasy 2026, která nás za malou chvilku dovede opět do chladného lesa. 

Než se vrátíme do známého bodu (křižovatka zelené turistické značky a cyklotras č. 2232, 2026), mineme více než 300 let starou jedli (výška 32,5 m; obvod kmene 338 cm). 


Pokud dáte přednost bezbariérové trase, nejvhodnější by bylo zaparkovat vozidlo v obci Hlinky - 7 km od Bečova nad Teplou směrem na Bochov.

Postupně absolvujeme cyklistickou trasu 2026 nebo 2026A v závislosti na zvoleném směru a mezi nimi spojnici 2232. Celkem zdoláme 11 km.


Tipy na výlet

Po náročném výšlapu nám nabídne obec Krásno několik zajímavých památek: hornické muzeum, zvonici, monumentální kostel sv. Kateřiny, pozoruhodnou rozhlednu a ještě...

Město Bečov nad Teplou nabízí kromě hradu a zámku širokou škálu turistických cílů. Neváhejte do některého z nich zavítat při vaší návštěvě Bečova.

Po stopách urozených pánů bečovských. Chcete se vydat na poznávací cestu? Tak se teď chvíli věnujte questu!