Kondiční cyklistický okruh za památkami Krásna

  • Fyzická náročnost: Náročné
  • Časová náročnost: do 180 min
  • Občerstvení: V Krásně jsou dvě restaurace a v Nové Vsi obchůdek s potravinami.
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Po náročném výšlapu nám nabídne obec Krásno několik zajímavých památek: hornické muzeum, zvonici, monumentální kostel sv. Kateřiny, pozoruhodnou rozhlednu a ještě pozoruhodnější technickou památku Dlouhou stoku a na závěr pomalu opravovaný kostel Nejsvětější trojice v Nové Vsi.

Jaký je nejlepší způsob dopravy s kolem do Bečova nad Teplou?

Nejpohodlnější je samozřejmě doprava osobním vozem, který můžete bezplatně zaparkovat přímo u nádraží a to je zároveň ideálním výchozím bodem této trasy.

Doporučujeme také využití železnice na trase Karlovy Vary - Mariánské Lázně, neboť zde jezdí bezbariérové vlakové soupravy vybavené prostorem k odložení kol.

Kde zaparkovat?

Nádraží je ideálním výchozím bodem a lze zde také bezplatně zaparkovat. Další parkoviště při Mairánskolázeňské silnici se nacházejí blíže k centru a jsou zpoplatněná - u železničního přejezdu, pod hradem či při křižovatce silnic Karlovy Vary - Plzeň - Mariánské Lázně. Pokud jste zvolili jiný výchozí bod na trase, automobil lze parkovat samozřejmě také např. v Krásně nebo Nové Vsi.

Jak je trasa náročná?

Vzhledem k převýšení ji doporučujeme spíše zkušenějším cyklistům. Na druhou stranu vede cesta po celou dobu po asfaltce či zpevněném povrchu, kromě krátkého úseku možné odbočky k rozhledně v Krásně (2x1,5 km). 

Zajímavosti v dosahu trasy:

  1. centrum Bečova nad Teplou - s místními zajímavostmi se můžete blíže seznámit na trase centrem města
  2. smírčí kříž v Krásně
  3. krásenská rozhledna

A jedeme!

Pokud vyrážíme od nádraží, pojedeme ve směru na centrum města, stále po hlavní silnici (Mariánskolázeňská) až na křižovatku Plzeň-Karlovy Vary-Mariánské Lázně. Zde odbočíme vlevo směr Karlovy Vary. Cyklotrasa č. 362 pak pokračuje odbočkou vlevo na Milešov. A právě tento 5 km dlouhý úsek prověří naši kondici, čeká nás velmi prudké stoupání. V Krásně odbočíme opět vlevo na trasu č. 2135 a ocitneme se u Hornického muzea. Za odměnu si můžeme odpočinout při prohlídce. Uvidíme historický parní stroj z roku 1897, expozice historie rudného a uhelného hornictví regionu a Krásna, důlní dopravy a báňského záchranářství. V sousedním areálu je přehlídka lokomotiv a vagonů užívaných v podzemí a na povrchu, je zde také ukázková štola. Než se vydáme opět na cestu, nechme se naopak vézt - a to přímo důlním vláčkem! 

Z muzea pokračujeme po trase č. 2135 (ulicí Cínovou) směrem k centru obce. Pokud si nechceme nechat ujít kamenný smírčí kříž z poč. 16. století, pokračujeme ulicí Cínovou až na Hlavní silnici, zde odbočíme vpravo - kříž se nachází 50 m od křižovatky po levé straně. Po Hlavní ulici se vrátíme zpět a buď se můžeme opět napojit na trasu č. 2135 nebo též můžeme pokračovat po Hlavní ulici a napojit se na trasu později, u kostela. 

Na Náměstí se nachází pomník připomínající krutost druhé světové války: nechť každý procházející/projíždějící vzpomene na těchto 12 obětí ženského pochodu smrti. 

O kousek dál nemůžeme nespatřit mohutný novorománský kostel z roku 1859 zasvěcený sv. Kateřině. Další kulturní památka se nachází hned za kostelem, skryta mezi stromy: renesanční zvonice ze 16. století - stojí za prohlédnutí!

A teď již stále po trase č. 2135 budeme pomalu opouštět Krásno. Nad obcí zbystřeme pozornost! Jsou zde hned za sebou (150 m od sebe) dvě odbočky vlevo a my můžeme využít obě (pokud je chuť). Rozhodně se vyplatí malá (1,5 km) zajížďka ke krásenské rozhledně. Rozhledna upoutá jistě na první pohled svým netradičním tvarem cukrové homole s vnějším spirálovým schodištěm, údajně inspirováno babylónskou věží (tzv. zikkuratem). Další možnost posílit naši kondici - po výběhu 120 schodů budeme odměněni překrásnými výhledy - Doupovské hory, Krušné hory s Klínovcem, Vladař. Pokud toužíte po svatebním obřadu s pořádným výhledem, právě zde je ta možnost...

Vraťme se na silnici a pokračujme hned následující odbočkou vlevo po trase č. 2135. Za necelý 1,5 km budeme přejíždět "potok" - POZOR! nejedná se o potok nýbrž o významnou technickou památku, zároveň Národní kulturní památku, Dlouhou stoku. Vodní kanál v délce 24 km je z roku 1536 a sloužil k dopravě vody a dřeva pro důlní činnost. Ve své době se jednalo o vodní dílo, které nemělo v Evropě obdobu rozsahem ani způsobem provedení.  

Za 2 km přijedeme na silnici vedoucí do Nové Vsi. Odbočíme vlevo a zamíříme tam po trase č. 2019. Dominantou vesnice je kostel Nejsvětější Trojice z 18. století, který je dnes v dosti neutěšeném stavu. 

Trasu č. 2019 můžeme od tohoto místa až do Bečova označit jako odpočinkovou, neboť to většinou pojede samo. Ještě než sjedeme opět pod kopec k bečovskému nádraží, užijme si překrásné výhledy v horních partiích! 


Tipy na výlet

Celodenní pěší výlet nás zavede do hlubin bečovských lesů. Najdeme vnitřní pohodu při pohledu na poklidnou hladinu několika rybníků, budeme obdivovat dokonalou práci...

Město Bečov nad Teplou nabízí kromě hradu a zámku širokou škálu turistických cílů. Neváhejte do některého z nich zavítat při vaší návštěvě Bečova.

Po stopách urozených pánů bečovských. Chcete se vydat na poznávací cestu? Tak se teď chvíli věnujte questu!